Tuesday, February 24, 2015

CONFERENCE TOURNAMENT SCORES, SCHEDULES

CONFERENCE 3:
BOYS:
First Round (Monday 2/23)
#4 Varina 53, #5 Franklin County 45
#3 James River 80, #6 Thomas Dale 70

Semifinals (Tuesday 2/24):
#4 Varina at #1 Patrick Henry-Roanoke, 6pm
#3 James River at #2 Cosby, 7:30pm

Championship Game: Thursday 2/26 at Higher Seed

GIRLS:
First Round (Monday 2/23)
#4 Franklin County 59, #5 Varina 44
#3 Thomas Dale 57, #6 PH-Roanoke 50

Semifinals (Tuesday 2/24):
#4 Franklin County at #1 Cosby, 6pm
#3 Thomas Dale at #2 James River, 6pm

Championship Game: Thursday 2/26 at Higher Seed

CONFERENCE 12
BOYS:
First Round: (Monday)
    --#3 Meadowbrook 59, #6 Clover Hill 52
    --#5 Prince George 63, #4 Manchester 61 (OT)

Semifinals: Tuesday, Manchester High School
    --#5 Prince George vs. #1 L.C. Bird, 6pm
    --#3 Meadowbrook vs. #2 Matoaca, 8pm

Championship: Semifinal Winners, Wednesday 2/25, 8pm, Manchester High School

GIRLS:
First Round: (Monday)
    --#3 Clover Hill 70, #6 Matoaca 51
    --#5 Manchester 56, #4 Meadowbrook 47

Semifinals: Tuesday Feb. 24th, Prince George High School
    --#5 Manchester vs. #1 L.C. Bird, 6pm
    --#3 Clover Hill vs. #2 Prince George, 7:45pm

Championship: Semifinal Winners, Wednesday 2/25, 6pm, Manchester High School


CONFERENCE 20(First Round and Semis ONLY; NO Championship Games)
BOYS:

FIRST ROUND (Monday):
#2 Caroline 59, #7 Midlothian 49
#3 Monacan 56, #6 J.R. Tucker 51
#4 Dinwiddie 77, #5 Hanover 71

SEMIFINALS (Tuesday 2/24 at J.R. Tucker HS):
#1 Glen Allen vs Dinwiddie, 6pm
#2 Caroline vs #3 Monacan, 7:30pm
(Semifinal Winners earn 4A South berths, highest seed remaining #1, etc.)

GIRLS:

FIRST ROUND (Monday):
#2 J.R. Tucker 74, #7 Dinwiddie 36
#3 Midlothian 66, #6 Hanover 27
#5 Glen Allen 58, #4 Caroline 37

SEMIFINALS (Tuesday 2/24 at Midlothian HS):
#1 Monacan vs. #5 Glen Allen, 6pm
#3 Midlothian vs. #2 J.R. Tucker, 7:30pm
(Semifinal Winners earn 4A South berths, highest seed remaining #1, etc.)

CONFERENCE 25
BOYS:

SEMIFINAL:
#4 York 66, #1 Colonial Heights 62

CONFERENCE 26 :
BOYS:

First Round (Monday):
#1 Hopewell has a bye
#4 Armstrong 60, #5 Thomas Jefferson 55 (OT)
#3 George Wythe 83, #6 Petersburg 67
#2 John Marshall 91, #7 Huguenot 52

Semifinals (Tuesday 2/24 at Hopewell HS):
#4 Armstrong vs. #1 Hopewell, 6pm
#3 George Wythe vs. #2 John Marshall, 7:45pm

Championship: Wednesday 2/25, 7:45pm at Hopewell HS

GIRLS:

First Round (Monday):
#1 John Marshall has a bye
#5 Hopewell 54, #4 Huguenot 52
#3 Armstrong 47, #6 Thomas Jefferson 29
#2 Petersburg 70, #7 George Wythe 29

Semifinals (Tuesday 2/24 at Huguenot HS):
#5 Hopewell vs. #1 John Marshall, 6pm
#3 Armstrong vs #2 Petersburg, 7:45pm

Championship: Wednesday 2/25, 6pm at Hopewell HS

No comments:

Post a Comment