Sunday, May 24, 2015

Conference 3 Track & Field Championship Results

GIRLS TEAM: 1) Thomas Dale 168; 2) Cosby 164; 3) James River 118; 4) Varina 68; 5) PH-Roanoke 62; 6) Franklin County 38

BOYS TEAM: 1) Thomas Dale 142; 2) PH-Roanoke 135; 3) Cosby 131; 4) Varina 103; 5) James River 96; 6) Franklin County 33

Girls 100 Meters:
1) Mallory Pitchford (James River): 12.27**
2) Titiana Marsh (Thomas Dale): 12.45**
3) Asia Giles (Thomas Dale): 12.72
4) Lauren Jeter (Cosby): 12.84
5) Kamryn Davis (Thomas Dale): 12.85

Girls 100 Meter Hurdles:
1) Mallory Pitchford (James River): 14.99**
2) Kamiya Lewis (Thomas Dale): 15.34**
3) Elisa Hendriksen (Cosby): 15.57
4) Lajasia Johnson (Cosby): 15.99
5) Tenae Washington (Varina): 16.23

Girls 200 Meters:
1) Titiana Marsh (Thomas Dale): 25.34**
2) Mallory Pitchford (James River): 25.77*
3) Asia Giles (Thomas Dale): 25.90*
4) Tenae Washington (Varina): 25.93*
5) Gevana Groomes (James River): 26.49

Girls 300 Meter Hurdles:
1) Tenae Washington (Varina): 45.26**
2) Elisa Hendriksen (Cosby): 45.68**
3) Ainsley Greenwald (Thomas Dale): 47.56
4) Kamiya Lewis (Thomas Dale): 49.93
5) Kacee Hooker (Cosby): 50.12

Girls 400 Meters:
1) Alexis Stafford (Varina): 59.35
2) Gevana Groomes (James River): 1:00.98
3) Mikah Roseberry (Thomas Dale): 1:01.44
4) Destiny Jefferson (Varina): 1:02.47
5) Faith Francis (James River): 1:02.81

Girls 800 Meters:
1) Harper Henson (Cosby): 2:26.72
2) Samantha Dickerson (Cosby): 2:29.84
3) Madalyn Roseberry (Thomas Dale): 2:30.35
4) Enjhonae Smith (Cosby): 2:30.82
5) Hannah Baly (James River): 2:33.91

Girls 1600 Meters:
1) Jordan Elam (Cosby): 5:22.75
2) Samantha Dickerson (Cosby): 5:24.50
3) Maggie Hudson (James River): 5:26.29
4) Claire McClintick (James River): 5:30.84
5) Natacha Rangel-Ribeiro (James River): 5:41.88

Girls 3200 Meters:
1) Gillian Saul (Cosby): 11:43.84*
2) Claire McClintick (James River): 11:44.75*
3) Maggie Hudson (James River): 11:56.85
4) Jordan Elam (Cosby): 12:12.58
5) Emma Sims (Cosby): 13:08.47

Girls 4 X 100 Relay:
1) Thomas Dale (Coston/Davis/Giles/Greenwald): 48.82**
2) Cosby (Wright/Jeter/Moseley/Tisdale): 50.06**
3) Varina (Akindele/Bell-Linner/Edwards/Perkinson): 52.75
4) James River (Francis/Matthews/Tucker/Davis): 53.28

Girls 4 X 400 Relay:
1) Thomas Dale (Edwards/Greenwald/Roseberry/Roseberry): 4:11.73
2) Cosby (Hooker/Sims/Delgado/Smith): 4:21.70
3) James River (Francis/Hicks/Lawson/Matthews): 4:33.24

Girls 4 X 800 Relay:
1) Thomas Dale (Fink/Jeter/Roseberry/Waddill): 10:40.12
2) PH-Roanoke: 10:54.40
3) James River (Baly/Bryant/Dominguez/Hicks): 10:54.78
4) Cosby (Helfrich/Murray/Delgado/Strahle): 10:56.32

Girls High Jump:
1) Titiana Marsh (Thomas Dale): 5' 2" **
2) Kierra Bell-Linner (Varina): 4' 10"

Girls Long Jump:
1) Titiana Marsh (Thomas Dale): 17' 6 1/2" *
2) Kamryn Davis (Thomas Dale): 16' 9"
3) Elisa Hendriksen (Cosby): 16' 7"
4) Aliyah Newman (Thomas Dale): 16' 7" (J)
5) Tenae Washington (Varina): 16' 1 1/2"

Girls Triple Jump:
1) Titiana Marsh (Thomas Dale): 39' 1" **
2) Aliyah Newman (Thomas Dale): 38' 1/2" **
3) Alexandra Goin (Cosby): 35' 9" *
4) Amaya Jemmott (Thomas Dale): 33' 1 1/2"
5) Mary Sims (Cosby): 32' 6 1/2"

Girls Shot Put:
1) Sydne Moseley (Cosby): 34' 11"
2) Lamia Flynt (PH-Roanoke): 33' 9 1/2"
3) Ericka Henry (James River): 31' 8"
4) Erinn Brooks (Franklin County): 30' 6 1/2"
5) Kayla James (Cosby): 28' 8"

Girls Discus:
1) Sydne Moseley (Cosby): 112' 1" **
2) Odessa Blackman (James River): 91' 11"
3) Celestria Hill (Cosby): 91' 3"
4) Lamia Flynt (PH-Roanoke): 85' 9"
5) Erinn Brooks (Franklin County): 83' 1"

Boys 100 Meters:
1) Ronnie Fitzgerald (Thomas Dale): 10.97**
2) Jarrett Barfield (Cosby): 11.02**
3) Fezawn Scott (PH-Roanoke): 11.03**
4) Rasheed Whorley (PH-Roanoke): 11.04**
5) Justin Hunt (James River): 11.25

Boys 110 Meter Hurdles:
1) Louis Rivers (Thomas Dale): 15.10**
2) Trevor Laury (Cosby): 15.60
3) Jordan Barnes (Thomas Dale): 15.92
4) Ben Acosta (James River): 16.47
5) Zach Lambert (Franklin County): 16.50

Boys 200 Meters:
1) Rasheed Whorley (PH-Roanoke): 22.504**
2) Fezawn Scott (PH-Roanoke): 22.508**
3) Myles Plummer (Thomas Dale): 22.58*
4) Jourdan Davis (Varina): 22.95
5) Azavier Kirtley (PH-Roanoke): 22.98

Boys 300 Meter Hurdles:
1) Nick Norman (PH-Roanoke): 41.83
2) Marc Sakponou (Cosby): 42.33
3) Louis Rivers (Thomas Dale): 42.34
4) Jordan Barnes (Thomas Dale): 42.89
5) Desmond Smith (Varina): 43.27

Boys 400 Meters:
1) Azavier Kirtley (PH-Roanoke): 49.81**
2) Milton Coleman (Thomas Dale): 50.63
3) Justin Hunt (James River): 50.99
4) Rasheed Whorley (PH-Roanoke): 52.27
5) Kirahn Rodgers (James River): 52.57

Boys 800 Meters:
1) Kyle Hammer (James River): 1:59.55*
2) Isaiah Lynch (Cosby): 1:59.76*
3) Charles Salley (Cosby): 2:02.04
4) James Morton (Cosby): 2:03.80
5) Patrick Murphy (Thomas Dale): 2:03.94

Boys 1600 Meters:
1) Kyle Hammer (James River): 4:28.45
2) Freddie Shashaty (James River): 4:33.39
3) Skyler Zunk (Cosby): 4:34.22
4) Alex Pheneger (Cosby): 4:40.00
5) Grant Northcutt (Cosby): 4:41.20

Boys 3200 Meters:
1) Grant Northcutt (Cosby): 9:55.73*
2) Freddie Shashaty (James River): 10:11.57
3) Matthew Caffrey (PH-Roanoke): 10:18.31
4) David Evers, Jr. (James River): 10:27.43
5) Alex Pheneger (Cosby): 10:31.09

Boys 4 X 100 Relay:
1) Thomas Dale (Barnes/Bethea/Bullock/Fitzgerald): 44.08*
2) Varina (Finney/Becoat/Davis/Wright): 44.88
3) James River (Acosta/Michel/Rodgers/Wilson): 45.14

Boys 4 X 400 Relay:
1) Thomas Dale (Bethea/Coleman/Fitzgerald/Murphy): 3:26.92**
2) Cosby (Salley/Still/Morton/Lynch): 3:33.16
3) Varina (Mitchell/Brooks/Taylor/Batson): 3:37.04
4) James River (Hammer/Shibley/Willis/Gentry): 3:38.44

Boys 4 X 800 Relay:
1) James River (Evers/Felland/Finnie/Gentry): 8:38.74
2) Varina (Batson/Fountain/Taylor/Hough): 8:44.69

Boys High Jump:
1) Desmond Smith (Varina): 6' 2" **
2) Milton Coleman (Thomas Dale): 6' 2" (J) **
3) Brian Bullock (Thomas Dale): 6' even *
4) Treshawn Jones (Thomas Dale): 5' 10"

Boys Long Jump:
1) Fezawn Scott (PH-Roanoke): 23' 4" **
2) Rasheed Whorley (PH-Roanoke): 21' 2"
3) Chance Callahan (Cosby): 20' 4"
4) Trevor Laury (Cosby): 20' 3 1/2"
5) Milton Coleman (Thomas Dale): 20' 1 1/2"

Boys Triple Jump:
1) Chance Callahan (Cosby): 43' 1/2"
2) Treshawn Jones (Thomas Dale): 42' 8"
3) Dillion Richards (Thomas Dale): 42' 3/4"
4) Devin Bethea (Thomas Dale): 41' 2"
5) Marcus Jones (PH-Roanoke): 41' even

Boys Shot Put:
1) Akeem Smith (Varina): 45' 1/2"
2) Arnold Roots (Varina): 43' 5"
3) Charles Hall (Varina): 42' 3"
4) Russell Hicks (Varina): 42' 1 1/2"
5) Maxwell Evans (Thomas Dale): 42' 1"

Boys Discus:
1) Charles Hall (Varina): 117' 3"
2) Devin Williams (Thomas Dale): 114' 10"
3) Arnold Roots (Varina): 113' 2"
4) Hunter Hamilton (James River): 109' 5"
5) Jordan Wilson (Cosby) 107' 7"




No comments:

Post a Comment