Tuesday, February 9, 2016

Conference 3 Wrestling Tournament Results, 6A South Region Tournament Information

TEAM FINALS:

1) Cosby (C): 230
2) Thomas Dale (TD): 176.5
3) James River (JR): 167.5
4) Clover Hill (CH): 152.5
5) Manchester (M): 120
6) Franklin County (FC): 104

CHAMPIONSHIP ROUND:

106: Alex Chisholm (C) d. Caleb Oberly (TD), 7-6
113: Justin Moussari (C) d. Kendrick Cobbs (FC), 4-2
120: Angelo Scott (TD) m-d Edarlin Avendano (C), 13-2
126: Jose Garber (JR) tf Blake Correa (TD), 6:00
132: Izea Turner (JR) p. Jesse Jones (TD), 3:12
138: Rudy Bojorquez (JR) p. Jalen Williams (TD), 1:28
145: Jah'quez Holmes (C) p. Ben Mellor (JR), 6:00
152: Trey Emory (C) d. Chris Collins (TD), 5-2
160: Andrew Morgan (CH) d. Dillon Morrell (C), 8-2
170: Kahlil Hawkins (CH) d. Keaton Gomez (M), 8-6
182: Brandon Henderson (M) p. Trey Shuford (C), 5:25
195: Traeven Tann (JR) p. Harrison Kish (C), 3:37
220: Jordan Taylor (C) d. Justin Esposito (JR), 3-1 (OT)
285: Matthew Armstrong (JR) d. Jaired Betterton (C), 3-2 (OT)

THIRD PLACE ROUND:

106: Kevin Velez (CH) m-d Robbie Dugan (M), 16-5
113: Chris Karman (TD) p. Omar Faison (M), 1:24
120: Ben Poole (M) m-d James Shively (FC), 12-0
126: Kosuke Yokoyama (C) p. Daniel Poole (M), :12
132: Skylar Akers (FC) p. Lucy Dunn (CH), :45
138: Trevor Parker (CH) p. Jake Eames (FC), 1:27
145: Noah Midgette (CH) d. Carter Blair (TD), 13-7
152: Sam Schisser (CH) d. Brad Combs (M), 6-5
160: Main Wilson (TD) p. Chase Loving (M), 4:35
170: Octavien English (TD) p. Chris Sheets (C), 1:16
182: Holden Arrington (FC) p. Ronzo Lee (JR), 2:52
195: D.J. Williams (TD) d. Cody Roundtree (CH), 2-1
220: Conner Kowalski (CH) p. Talon Wolter (M), 1:18
285: Cole Conner (FC) p. Peyton Brockwell (CH), :45

****
6A SOUTH REGION TOURNAMENT DETAILS:

WHEN: Friday/Saturday February 12 and 13
WHERE: Ocean Lakes High School, 885 Schumann Drive, Virginia Beach
TICKETS: $8 per session, $25 for tournament pass. Gym will be cleared between sessions on both Friday and Saturday

SCHEDULE:

Friday February 12:
9AM: Weigh-In
Session I:
11AM: First Round & First Round Consolation Elimination
(Gym cleared at conclusion of session)
Session II:
5PM: Quarterfinals
7PM: Second Round Consolations

Saturday February 13:
9AM: Weigh-In
Session III:
11AM: Semifinals and Quarterfinal Consolations
1PM: Semifinal Consolations
2:15PM: Consolation Finals, 5th and 6th Place
3:15PM: Consolation Finals, 3rd and 4th Place
(Gym cleared at conclusion of session)
Session IV:
5PM: 6A South Region Championship Finals


No comments:

Post a Comment